Osvetlenie v interiéri

I keď svetlo v interiéri vnímame viac-menej podvedome, práve ono veľkou mierou vplýva na našu psychiku a určuje naše momentálne pocity. Intenzita osvetlenia interiéru nás dokáže na jednej strane utlmiť, alebo naopak podnietiť v nás fyzickú aktivitu. Navrhnúť správne rozmiestnenie svietidiel, nie je teda jednoduchou záležitosťou a malo by sa naň myslieť už pri samotnom architektonickom návrhu.

V prvom rade by sme si mali ujasniňť, na aký účel budeme ten ktorý priestor využívať a aké osvetlenie nám vyhovuje. Mali by sme mať konkrétnu predstavu o štýle interiéru a o tom, aké ďalšie funkcie by osvetlenie malo spĺňať. Pri riešení osvetlenia interiéru je nutné zobrať do úvahy aj vlastnosti povrchov materiálov, ktoré budú alebo sú v interiéri použité. Všeobecne platí, že tmavé farby a štrukturované povrchy svetlo pohlcujú. Naopak, svetlo odrážajú hladké, svetlé a lesklé povrchy.

Odporúčame viaczložkové osvetlenie

1. základné osvetlenie priestoru. Rieši sa buď jedným alebo viacerými svietidlami (zápustné, prisadené, závesné). Ak jedným, to sa umiestňuje väčšinou v strede priestoru kvôli rovnomernosti nasvietenia. Základné osvetlenie je možné riešiť aj nástennými svietidlami, prípadne inými spôsobmi.

2. pracovné osvetlenie napr. pracovnej dosky kuchynskej linky, pracovného stola detskej izby, jedálenského stola atď.. Osvetlenie pracovných plôch by malo byť rovnomerné a dostatočne intenzívne na vykonávanú činnosť (práca v kuchyni – príprava jedla, práca s nožom..). Použitie napr. LED pásov zabudovaných do horných skriniek kuchynskej linky. Samozrejme použiť sa dajú aj zápustné, prisadené, závesné svietidlá (pulty v rámci kuchýň).

3. akcentačné osvetlenie – na zvýraznenie či už prvkov interiéru (obrazy, sochy, zaujímavé obklady, dekory, stierky…) alebo stavebných častí (klenby, stĺpy, krby..)

Akcentačné osvetlenie dosahujeme väčšinou použitím bodových (spotových) svietidiel, ktoré môžu byť zápustné alebo prisadené osádzajú sa buď do (na) stropu alebo do (na) podlahy (nasvecovanie napr. stĺpov zo spodu)

4. doplnkové (náladové osvetlenie) – slúži na navodenie relaxačnej atmosféry – LED pásy v nikách (nepriame osvetlenie), podsvietenie nábytkov, stolné svietidlá v rámci nábytku, voľne stojace svietidlá (priame, nepriame-svietiace napr. do stropu-svetlo sa vracia do priestoru odrazom).

Farba svetla

Každému vyhovuje niečo iné, je to subjektívne.. Väčšinou však v interiéroch ako sú byty a domy používame teplé spektrá (3000K, 2700K, 2500K Kelvinov), ktoré navodzujú atmosféru „tepla domova“ a ľudský organizmus pri nich dokáže rýchlejšie „vypínať“ – relaxovať). 

Chladné spektrá (4000K, 5000K) sa používajú v kancelárskych priestoroch, v obchodných prevádzkach, v exteriéri (studené spektrum vernejšie podáva zelenú farbu).